Základní škola Malá Morávka

Zahájili jsme nový školní rok

Zahájili jsme nový školní rok 1

O tom, jak jsme nastartovali nový školní rok a co nás v něm čeká se můžete dočíst v článku zde po rozkliknutí. Několik fotek ze zahájení jsme také umístili do Fotogalerie.

Zahájení školního roku 2023 / 2024

Nový školní rok jsme v základní škole zahájili v pondělí 4. září. Úvodní státní hymna přispěla k navození slavnostní atmosféry, abychom společně s prvňáčky a jejich rodiči prožili důležitost tohoto okamžiku. Mezi hosty nechyběl pan starosta ani pan farář, kteří popřáli školákům hodně štěstí a pěkné zážitky ve školních lavicích. Všichni zúčastnění dospělí dětem potvrdili, že svou první paní učitelku si pamatují na celý život, proto jsme za náš pedagogický sbor slíbili, že se budeme snažit, aby pro děti byly tyto vzpomínky příjemné.

A na koho budou letošní školáci jednou vzpomínat? Třídní učitelkou 1. a 2. ročníku bude Mgr. Klára Křiváková, která se vrátila do naší školy po mateřské dovolené. Třídu 3. až 5. ročníku povede Mgr. Barbora Gloserová, na kterou už mnohé děti v Malé Morávce příjemně vzpomínají. Ve škole zůstává i oblíbená paní učitelka angličtiny a informatiky Ing. Tereza Oujezdská, asistentka pedagoga Jana Haničáková a asistentka pro ukrajinské spolužáky Ing. Svitlana Matiash. Do týmu přibyla nově zvolená ředitelka školy Mgr. Eva Vraspírová, která s velkým poděkováním střídá dlouholetou ředitelku paní Mgr. Ivanu Glatterovou. Paní Glatterové ještě jednou moc děkujeme za dlouholeté vedení školy a za ochotnou spolupráci při předávání ředitelské agendy.

Ke vzdělávání v naší škole je letos zapsáno 25 žáků, z toho  jedna dívka plní povinnou školní docházku v zahraničí. Nováčky v prvním ročníku máme tři – dvě dívky a jednoho chlapce. Naopak ostřílených páťáků budeme v červnu vypouštět do světa šest. Budeme se snažit, abychom na ně mohli být pyšní, a naopak – aby i oni se jednou hrdě hlásili ke své první škole.

Aby nám děti ze školy nespěchaly domů, máme i letos připravenu řadu zájmových kroužků v rámci školní družiny. Odpoledne tak mohou děti navštěvovat výuku flétny, angličtiny, dramatický kroužek, florbal, deskové hry, keramiku, vaření nebo náboženství. Lyžaře jistě potěší úzká spolupráce s TC Praděd nejen v zimní sezóně.

Zkušenosti z malotřídních škol potvrzují, že tento specifický způsob výchovy a vzdělávání přináší svým absolventům řadu velmi dobře osvojených kompetencí do dalšího života. V tomto věkově různorodém kolektivu děti zažívají během pěti let všechny role – od malých nezkušených nováčků, kterým je pomáháno, po zralé zodpovědné „vedoucí“, kteří zcela samozřejmě pomáhají dalším prvňáčkům. Naprosto přirozeně tak prochází všemi fázemi v kolektivní hierarchii na cestě k sebevědomému vstupu do velkého světa. Na rozdíl od věkově úzce vymezených tříd v běžných školách tady nikdo nezůstává od prvního ročníku uvězněn ve své (mnohdy nedobrovolné) roli třídního outsidera nebo machra, která se s ním táhne celou školní docházku. U nás děti zrají v mnohem přirozenějším modelu vrstevnického učení a přebírání zodpovědnosti za sebe i za své okolí. Tento ohromný benefit malotřídního školství nenahradí žádná supermoderní běžná škola. V tomto téměř rodinném prostředí pak není potřeba ani žádných alternativních výukových metod – celá koncepce „malotřídky“ je totiž ve své podstatě dokonalým koktejlem alternativy s klasikou. Kvalita vzdělávání zůstává na prvním místě, přesto je tu prostor pro řešení individuálních potřeb, rozvíjení každého jednotlivce.

Z tohoto úhlu pohledu je možnost vzdělávání na malotřídní škole vlastně výsadou, kterou nám mohou rodiče z velkých měst závidět. Náš tým se bude snažit, aby využil veškerý potenciál tohoto modelu. A aby jednou ty vzpomínky na první školu opravdu byly příjemné, jak jsme slíbili při letošním zahájení.

Eva Vraspírová

 

Datum vložení: 16. 9. 2023 7:16
Datum poslední aktualizace: 16. 9. 2023 8:31
Autor: Správce Webu

O nás

Rychlý kontakt

Základní škola Malá Morávka, okres Bruntál, příspěvková organizace
Malá Morávka 89
793 36 Malá Morávka

tel.:554 273 040

IČ: 709 97 934

Ředitelka:
Eva Vraspírová

Logo školy

logo školy ZŠ Malá Morávka

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Předpověď počasí

dnes, sobota 18. 5. 2024
slabý déšť 16 °C 6 °C
neděle 19. 5. déšť 15/7 °C
pondělí 20. 5. slabý déšť 17/6 °C
úterý 21. 5. déšť 17/9 °C

Svátek a výročí

Svátek má Nataša